Ve své přednášce se pan docent Žukov, jenž se soudní psychiatrii věnuje přes třicet let, zaměřil především na praktickou stránku práce soudního znalce v tomto oboru. Potenciálním zájemcům představil, co všechno tato oblast psychiatrie obnáší a jak se mohou sami stát znalci. „Já sám jsem měl obrovské štěstí, když jsem mohl spolupracovat s profesorem Študentem v době, kdy znalecké posudky vypracovávali dva znalci. To byla jednoznačně ta nejlepší záruka vzdělávání znalců, která se už nikdy nevrátí,” vzpomíná psychiatr.
Správný soudní znalec by podle něj měl být erudovaný a pečlivý, každému posudku by měl věnovat dostatek času, ale zároveň musí být i psychicky odolný a připravený na to, že jeho práce může být u soudu drsně zpochybňována. Přestože může být vypracovávání soudních psychiatrických posudků lukrativní, jde o práci, která s sebou nese nemalou odpovědnost a rizika. Není vyloučené, že v případě pochybení je soudní znalec trestně stíhán. Mladé lékaře by to ale nemělo odradit.
„Bez psychiatrického znalectví se stát v žádném případě neobejde, čili očekávám i jakési zlepšení pozice znalců v rámci soudních řízení, které k dnešku není zcela optimální. To vše samozřejmě za předpokladu, že naší práci budeme dělat nejen s nejlepším vědomím a svědomím, ale především co nejkvalitněji,” zdůrazňuje pan docent Žukov a dodává, že znalectví je skvělý způsob, jak se zlepšit v psychiatrii obecně.
Součástí přednášky byly i dvě kazuistiky, na kterých mohli účastníci přednášky názorně vidět, na jaké chování a projevy je vhodné se během tvorby posudku zaměřit. „Bylo velmi zajímavé uvědomit si, kolik nuancí soudní psychiatrie zahrnuje. Moc jsem si seminář užil,” pochvaloval si přednášku Jan Šála, jeden za zaměstnanců, kteří na ni dorazili.
Seminář pod vedením docenta Žukova byl posledním za série předprázdninových klinických seminářů pravidelně pořádaných pro zaměstnance CDR i veřejnost. Na další přednášky se zájemci mohou těšit opět po prázdninách.