V CDR rozdělujeme akutní péči na oddělení s nižším a vyšším stupněm dohledu.
Ta oddělení, kde se léčí pacienti se závažnějšími psychickými potížemi, kteří proto potřebují vyšší dohled, kladou na první místo bezpečnost pacientů a jsou koncipována k minimalizaci rizika jakéhokoli nebezpečí. Program zahrnuje individuální a především skupinové terapeutické aktivity. Jedná se neodkladné hospitalizace jako jsou například akutní psychotické stavy, těžké depresivní obtíže, manické stavy, akutní stavy v rámci závislosti na návykových látkách, stavy po sebevražedných pokusech a jiné naléhavé potíže.
Oddělení s nižším stupněm dohledu jsou určena pro pacienty, kteří se již dokážou zapojit do intenzivního terapeutického programu. Ten je složen především ze skupinových psychoterapií a komplementárních terapií, mezi které patří muzikoterapie, arteterapie či dramaterapie. K dalším možným léčebným metodám se řadí pokročilé neurostimulační techniky využívající stimulaci stejnosměrným proudem slabé intenzity (tDCS) a magnetickým proudem (rTMS). Za strukturou celého terapeutického programu stojí přední český psychiatr prof. MUDr. Ján Praško Pavlov, Csc.
Hlavním cílem tohoto typu akutní péče je základní stabilizace duševního stavu pacientů, a edukace týkající se jejich další léčby. Léčebný plán se snažíme každému pacientovi přizpůsobit tak, aby co nejlépe reflektoval specifika a závažnost jeho duševních problémů.